Najnovšia spoločnosť Elona Muska, xAI, ktorá sa špecializuje na umelú inteligenciu (AI), oznámila spustenie multimodálneho systému umelej inteligencie, zrejme na spôsob známeho chatbota ChatGPT. A Musk naznačil, že môže byť aj súčasťou elektromobilov značky Tesla.
Elon Musk dávnejšie uviedol, že elektromobily Tesla budú mať umelú inteligenciu na spôsob vozidla K.I.T.T. zo seriálu Knight Rider. A zdá sa, že by sa tak mohlo stať vďaka aktuálne oznámenému produktu Muskovho „čerstvého“ startupu xAI, ktorý sa špecializuje na umelú inteligenciu.
Dôvtipný znalostný systém
Prvý produkt od xAI nesie meno Grok a podľa popisu ide o „umelú inteligenciu vytvorenú podľa vzoru Stopárovho sprievodcu po galaxii (film), ktorá je určená na zodpovedanie takmer všetkého a dokonca navrhne, aké otázky položiť“. Tento model umelej inteligencie má pritom odpovedať na otázky so štipkou dôvtipu a má mať „rebelantskú povahu“.
Jedinečnou a zásadnou výhodou modelu/systému Grok má byť to, že „má znalosti o svete v reálnom čase prostredníctvom platformy X. A zodpovedať má aj pikantné otázky, ktoré väčšina ostatných systémov umelej inteligencie odmieta.
Spoločnosť xAI však upozorňuje, že ide o ranný beta produkt, ktorý má za sebou len 2 mesiace tréningu. Mal by sa však rýchlo zlepšovať aj vďaka používateľom. Prvými oprávnenými používateľmi pritom budú predplatitelia služby „X Premium+“, ktorá stojí 16 $ mesačne, uviedol Elon Musk.
Možné použitie v elektromobiloch Tesla
K systému umelej inteligencie Grok sa vyjadril aj inžinier z oblasti AI a neurónových sietí Brian Roemmele. Ten pritom okrem iného napísal, že vstupy a výstupy systému sú „pripravené na hlas“, že systém bude vedieť generovať obrázky a rozpoznávať zvuk a že „menší kvantovaný Grok bude natívne bežať aj v Tesle, a to s využitím lokálneho výpočtového výkonu“.
Na tento príspevok pritom Elon Musk zareagoval slovami, že Tesla bude mať pravdepodobne najväčšie množstvo skutočne použiteľných inferenčných výpočtov na Zemi, ak AI počítač vozidiel dokáže spustiť tento model. A dodal, že v budúcnosti budú schopné väčšinu času poskytovať „distribuované inferencie“ na spôsob SETI (zrejme Search for ExtraTerrestrial Intelligence) aj robotaxi vozidlá.
Otázkou pritom všetkom je, ako by sa umelá inteligencia Grok využívala v elektromobiloch Tesla. Posledná Muskova veta síce naznačuje použitie v rámci „zdieľaného výpočtového výkonu“ na báze AI, na druhej strane Teslamag na základe vysvetlenia od spoločnosti Nvidia uvádza, že slovo „inferenčný/inferencia“ znamená, že predtým naučené schopnosti sa využívajú v praxi. To spolu s popisom od Briana Roemmelea môže teoreticky naznačovať aj možnosť použitia na spôsob spomínaného seriálového vozidla K.I.T.T. Uvidíme.
Zdroj titulného ilustračného obrázku: Tesla/Mike MacKenzie/Vpnsrus (úprava redakcie)
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk spustil ďalší startup – xAI, ktorý bude spolupracovať aj s Teslou
Hodnotu Tesly má zásadne zvýšiť superpočítač Dojo, tvrdí Morgan Stanley. Čo na to Musk?
Andrej Karpathy sa vracia do OpenAI, ktorý spoluzakladal aj s Elonom Muskom
ODBER NOVINIEK
2 komentáre
Myslím, že rana paralyzérom tú inteligenciu vylieči z jej naprogramovanej múdrosti.
Silová elektronika by nemala utrpieť poškodenia.
Preberte sa !
Niekto, kto dá synovi meno X Æ A-12, nemôže určovať smerovanie ľudstva ako celku.
A môže mať peňazí a vplyvu koľko chce…
Tieto trendy smerujú k tomu, že sa budeme rodiť priamo do elektrického inkubátora na kolesách, a aby sme sa do smrti nenudili, tak nás celý čas bude zabávať nainštalovaná AI. Pán Boh s nami ….