Tesla začala meniť rodinné domy na najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta

4

Tesla aktuálne sprevádzkovala časť svojej virtuálnej elektrárne, ktorá sa po dokončení stane najväčšou na svete. O tom, ako bude fungovať, informuje v novej video-upútavke. Prvé domácnosti pripojené do siete Tesla, ktorá bude zahŕňať až 50 000 domov a budov, hlásia rapídne zníženie nákladov na elektrinu. Tie zdarma obdržali solárne panely a batériové úložiská.

Virtuálna elektráreň Tesla sa už buduje v Južnej Austrálii. Po dokončení má zahŕňať 50 000 prepojených domácností a verejných budov, ktoré budú vybavené solárnymi panelmi s výkonom 5 kW a batériovým úložiskom energie Tesla Powerwall 2 s kapacitou 13,5 kWh.

Prvá skúšobná fáza bude zahŕňať 1 100 domácností, pričom aktuálne je v sieti 100 rodinných domov. Avšak už teraz hlásia zákazníci obrovské zníženie cien, a to väčšie ako sa čakalo.

Ako to funguje?

Celou podstatou virtuálnej elektrárne Tesla je vzájomné prepojenie domácností, ktoré sú vybavené solárnymi panelmi a batériami Powerwall. Táto „Tesla sieť“ bude potom pripojená na bežnú elektrickú sieť, z ktorej v prípade potreby bude čerpať dodatočnú energiu alebo naopak, v prípade nadbytku ju bude tejto sieti predávať.

Nadbytočná energia vygenerovaná domácimi solárnymi systémami sa ukladá do batériového úložiska Powerwall, ktoré v prípade potreby, výpadku elektriny či v nočných hodinách napája nielen domácnosť, v ktorej je nainštalované. Ak je energie nadbytok a domácnosť ju nepotrebuje, v rámci siete ju môže využiť napríklad sused.

Domáce solárne elektrárne zdarma

Všetky nízko-rozpočtové domácnosti, ktorých domy sa nachádzajú na pozemkoch štátu, dostanú solárne panely a energetické úložiska zdarma. Týka sa to 1 100 domácností, ktoré sa zúčastnia 1. testovacej fázy.

Druhá fáza má zahŕňať 24 000 budov, ktoré slúžia na verejné účely. V prípade úspechu prvých dvoch fáz dôjde neskôr k pripojeniu ďalších súkromných domácností.

tesla virtualna elektraren

Zdroj: Tesla

Náklady nižšie o 2/3

V rámci analýzy projektu virtuálnej elektrárne Tesla sa vypočítalo, že môže ušetriť domácnostiam až 30 % nákladov na elektrickú energiu. Jej ďalším veľkým benefitom má byť pritom aj stabilizácia problematickej austrálskej komerčnej el. siete a samozrejme čistota vyrobenej elektriny.

No ale späť k nákladom. Jedná z domácnosti, ktorá je súčasťou testovacej siete, zverejnila nedávno svoje účty za elektrinu. Za posledný štvrťrok zaplatila 175 $, pričom predtým platila okolo 500 $. To znamená pokles nákladov o 65 %, čo je 2-násobne viac ako sa predpokladalo.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
“Solárna strecha Tesla mi ušetrí až 300 dolárov mesačne,” hovorí majiteľ
Tesla predstavila nárazuvzdornú solárnu strechu, Powerwall 2 a Powerpack 2
Tesla začala meniť Gigafactory na najväčšiu “strešnú” solárnu elektráreň sveta

Výkon, náklady a financovanie

Kompletná virtuálna elektráreň Tesla má mať výkon 250 MW, pričom celková kapacita batérií Powerwall bude predstavovať 650 MWh. Pre porovnanie, podobný výkon dosahujú veľké plynové či uhoľné elektrárne.

Celý projekt virtuálnej elektrárne má stáť 800 miliónov $. Austrálska vláda ho pritom zadotuje sumou 2 milióny $ a poskytne pôžičku 30 miliónov $. Zvyšok je na súkromných investoroch.

Zdroje: Tesla, Teslarati

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Elektrocyklista Mišo on

    Ďalší Tesla hoax. Ktorá normálna domácnosť platí 500AUD za elektrinu? Ja teda neplatím v trojčlennej domácnosti ani desatinu. Za rátal do toho aj náklady na strechu aj jej montáž?

    A ako to bude vyzerať na Slovensku? Čo klesajúci výkon strechy po roku, piatich?

    Ale však je to senzácia

    • Austrália je obrovská krajina s roztrúseným obyvateľstvom, preto má dlhodobé energetické problémy. Z tohto dôvodu je tam cena el. energie na úplne inej úrovni ako napr. u nás. Konečne nastala doba, kedy sa to dá riešiť iným spôsobom, o čom svedčia aj ďalšie aktivity tamojšej vlády.

    • platit 500 AUD štvrťročne a v Austrálii je uplne v pohode, ak ma dom 400-600m2 🙂 životnosť baterii to je otázka, a fungovanie celého systemu sa overí v praxi.

  2. Solárne panely na streche domu beriem.
    Ale solárne panely len tak na úrodnej pôde je mega kravina. A predsa sa stávajú solárne elektrárne…

Pridajte komentár