Tesla je podľa Muska cca 12 startupov v kope. Komu všetkému konkurujú?

2

Je tomu už nejaký mesiac, čo Elon Musk uviedol, že spoločnosť Tesla treba považovať za zhruba 12 technologických startupov. To pritom vyplýva aj zo snahy maximalizovať úroveň vertikálnej integrácie. V čom všetkom sa Tesla angažuje a komu tým konkuruje?

Zrejme väčšina ľudí považuje Teslu za automobilku, je to však mylná predstava. Aktuálne síce drvivá väčšina z jej príjmov pochádza z predaja elektromobilov, spoločnosť Tesla je však vďaka svojmu zameraniu na vertikálnu integráciu a udržateľnú energetiku oveľa viac.

A to sa snažil Elon Musk pripomenúť svojimi tweetmi z júna, v rámci ktorých uviedol, že „Tesla by sa mala skutočne považovať za zhruba tucet technologických startupov, z ktorých mnohé majú malú alebo nemajú žiadnu koreláciu s tradičnými automobilovými spoločnosťami.“

Šéf kalifornskej spoločnosti ako príklad uviedol, že vytvorili tím pre návrh čipov do svojho počítača pre autonómne riadenie, čo iné automobilky nerobia. Taktiež napísal, že ich cieľom nie je prekonať iné spoločnosti, ale „skôr maximalizovať prospešnosť a mieru pokroku v absolútnom vyjadrení“.

V prípade aktivít Tesly je však toho ďaleko viac. Veď okrem známej automobilovej a energetickej divízie, má napr. divízie autonómneho riadenia a umelej inteligencie, HW & SW či Tesla Advanced Automation pre automatizáciu výroby.

Angažuje sa tiež v biotechnologickom sektore (vývoj a výroba „RNA bioreaktorov“), rozširuje svoje vlastné poisťovacie služby, chystá mobilitné služby typu „robotaxi“ a zdá sa, že sa chce angažovať v ťažobnom priemysle (suroviny pre batérie). V rámci svojich divízií si pritom vyvíja a vyrába množstvo produktov sama, so zámerom budovania vertikálne integrovanej štruktúry spoločnosti a akcelerovania inovácií. To podporujú aj slová Elona Muska o tom, že Teslu je ťažké kopírovať, pretože nerobí „katalógové inžinierstvo“.

Čo všetko je teda spoločnosť Tesla?

V súvislosti s aktivitami spoločnosti Tesla a spomínanými vyjadreniami jej šéfa, zostavil používateľ siete Twitter @vm_one1 zaujímavú priebežne aktualizovanú tabuľku, ktorá je podľa jeho slov jednoduchou cestou k pochopeniu spoločnosti Tesla ako konglomerátu startupov. A pre získanie lepšej predstavy o sfére jej širokospektrálneho pôsobenia, v skratke uvádza aj známe spoločnosti, ktorým konkuruje.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Divízia Tesla Energy by vraj mohla mať hodnotu biliónov dolárov
Elon Musk: „Elektromobil Tesla môže zarobiť majiteľovi v rámci Robotaxi až 30 000 $ ročne“
„Tesla poistenie“ by mohlo spoločnosti priniesť obrovské príjmy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Pri čítaní tohoto článku som si spomenul na Baťu. Ten sa tiež púšťal do rôznych iných aktivít. Ako obuvník staval domy, vyrábal stroje, ponúkal finančné služby zamestnancom ap. … Bez ohľadu na to či hovorí o startupoch alebo nie, záleží na Muskovi, čo všetko technicky a organizačne zvládne!

    • Tesla nestojí len na Muskovi – ako som už napísal v inej diskusii, Musk (podľa jeho životopisca Ashleeho Vancea, ktorý s Muskom v jeho firmách strávil veľa času a napísal o ňom knihu) silne priťahuje talenty a fanatikov do elektromobility a kozmonautiky a vie ich svojím príkladom nadchnúť a motivovať k obetavým, neuveriteľným výkonom. Personalisti Tesla a SpaceX aj sám Musk ich systémovo vyhľadávajú po vysokých školách, start-upoch, výstavách, odborných podujatiach… a vyberajú z nich v náročných výberových konaniach tých najlepších.

Pridajte komentár