Tesla sa dá ukradnúť za pár sekúnd. Pozrite sa ako

0

Vedci z belgickej univerzity odhalili závažnú bezpečnostnú chybu, ktorá sa týka bezkľúčového vstupu do vozidiel  značiek Tesla a McLaren. Vďaka nej je možné vozidlá ukradnúť veľmi jednoduchým spôsobom. Čo sa s tým dá robiť?

Bezpečnostný problém má na svedomí systém vyvinutý spoločnosťou Pektron, ktorým sú vybavené viaceré prémiové modely. Kvôli použitiu zastaralého šifrovacieho kľúča je možné ukradnúť vozidlá vybavené týmto systémom oveľa jednoduchšie. A to preto, že útočníci nemusia byť súčasne v blízkosti vozidla a FOB kľúča.

Ako je možné vidieť na demonštračnom videu, stačí „nahrať“ identifikátor vozidla, potom získať z FOB kľúča „odpoveď“, čím sa identifikuje šifrovací kľúč a následne je možné vozidlo otvoriť, zapnúť a bez problémov na ňom odísť.

Tesla odporúča

Ako sme vás už informovali, Tesla pri zistení problému aktualizovala softvér a rozposlala svojim zákazníkom e-mail s inštrukciami ako sa chrániť pred podobnými útokmi. Vďaka aktualizácii je možné teraz nastaviť zapnutie vozidla prostredníctvom dodatočného zadania PIN kódu na centrálnom paneli vozidla. Takže aj keď sa útočník do vozidla dostane, nedokáže s ním odísť.

Výrobca ďalej odporúča zákazníkom pri parkovaní na verejných priestranstvách vypnúť funkciu pre “pasívny (bezkľúčový) vstup” alebo vložiť FOB kľuč do špeciálneho púzdra či Faradayovej klietky, ktoré zabraňujú vyžarovaniu elektromagnetických vĺn z kľúča.

139 ukradnutých, 136 vypátraných

S pribúdajúcim počtom elektromobilov značky Tesla na cestách sa každoročne zvyšuje aj počet ich krádeží. Od roku 2011 bolo v USA odcudzených 139 Tesiel, pričom len 3 z nich sa nepodarilo vypátrať. To znamená mieru „vystopovateľnosti“ na úrovni 98 %. Celkový priemer v rámci všetkých ukradnutých vozidiel v roku 2016 pritom dosiahol len hodnotu 58,4 %.

tesla kradeze vypatranie

Zdroj: NICB

Za touto vysokou mierou „vystopovateľnosti“ vozidiel Tesla stojí integrácia GPS jednotiek, vďaka ktorým je možné vystopovať vozidlo aj cez mobilnú aplikáciu majiteľa. Čo sa aj neraz stalo. Takže v končenom dôsledku je odcudzenie elektromobilov Tesla veľmi náročné.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kradnutú Teslu “odparkovali” v rieke. Má to na svedomí cibuľa nájdená v interiéri?
Bezplatné nabíjanie na Tesla Superchageroch je minulosťou. Čo je za tým?
Ako to vyzerá s 2-miliardovou žalobou voči Tesle za dizajn ťahača Semi?

Zdroje: KU Leuven cez Autocar, Marketwatch, titulná fotografia: KU Leuven/Youtube

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár