Koncept rádioaktívnej batérie na báze umelého diamantu nie je novinkou. Americký startup Nano Diamond Batteries (NDB) so sídlom v Silicon Valley však teraz sľubuje, že jeho rádioaktívna batéria čoskoro dostane podobu komerčného prototypu.
Spoločnosť NDB tvrdí, že vyvinula batériu na báze umelého diamantu, ktorú nie nutné nabíjať (energiu má produkovať tisíce rokov), pretože ju poháňa rádioaktívny odpad. Vďaka svojej bezpečnosti má byť pritom využiteľná vo všetkom – od smartfónov až po kozmické lode.
Ak sa vám to zdá povedomé, s týmto konceptom prišli ešte v roku 2016 vedci z Bristolskej univerzity. A ten si zdá sa kalifornský startup vzal za svoje. Nano Diamond Batteries pritom využívajú to, že rádioaktívne materiály vydávajú žiarenie a tepelnú energiu.
V batériách od NDB sa používa konkrétne odpadový rádioaktívny grafit z jadrových elektrární. Ten sa vkladá medzi ultratenké vrstvy polykryštalického (umelého) diamantu. Tieto vrstvy absorbujú a rýchlo prenášajú tepelnú energiu rádioizotopov a zároveň chránia pred únikom rádioaktivity z vnútra batérie a zabezpečujú jej mechanickú odolnosť. Na výrobu elektrického prúdu sa využíva riadený prenos tepla v rámci batérie.
Samozrejme, batérií so sľubovanými zázračnými vlastnosťami sme tu mali už kopec. Rádioaktívne batérie na báze diamantu „Nano Diamond Batteries“ pritom znejú ako najväčšie sci-fi. Uvádza sa však, že batérie od NDB úspešne absolvovali „previerku koncepcie“ v Národnom laboratóriu Lawrenca Livermora.
Komerčný prototyp je vraj na ceste
Potvrdenie o správnosti koncepcie ale ani zďaleka nestačí. Podstatné je totiž len to, či sa tieto batérie budú môcť vyrábať a používať v zariadeniach. NDB však prekvapuje vyhlásením, že prvý komerčný prototyp očakávajú už v druhej tohto polovici roka a že podpísali dohodu s dvoma „beta zákazníkmi“, ktorí pochádzajú z oblasti jadrovej energetiky a leteckého branno-bezpečnostného sektora.
Nuž, uvidíme…
Zdroje: Cleantechnica, Clean Energy Authority
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Vedci ohlásili prelom v oblasti „bezhmotných“ štrukturálnych batérií
5-minútové nabíjanie elektromobilov je na dobrej ceste, tvrdí Storedot
Sodík-iónové batérie vraj môžu byt kľúčom aj k cenovo dostupnejším elektromobilom
12 komentárov
Tento princíp batérií sa dlhodobo používa v kozmickom priemysle. Pokrok však priniesol nové materiály a výrobné postupy. Na batériách sa krásne ukazujú propagandistické veľkohubé vyhlásenia, ktoré sú v daný moment nereálne. Ale v praxi sa drobné každodenné vylepšenia zlievajú v rieku inovácií, ktorá každých desať rokov znásobí kapacitu energie. Takže v 2016 máme v Tesle S 100D 100 kWh batériu, v roku 2026 budú k dispozícii minimálne 200kWh a v roku 2036 minimálne 400kWh. Pre bežné EV bude stačiť kapacita do 100kWh s cieľom znižovania hmotnosti. A hlavnej preferencii ceny…
P.S.: Možno autobus poháňaný atómovým reaktorom vo filme The Big Bus, alebo futuristické koncepty Ford Nucleon a Cadillac World Thorium budú raz reálne vo vyspelejšej technologickej reinkarnácii.
FAKE
Osídľovanie iných planét začína…
Batérie s rádioaktívnym materiálom, hlavne tie s vyšším výkonom, sa môžu stať v bežnej praxi nebezpečné. Vždy sa nájde niekto „osvietený“, ktorý bude chcieť „osvietiť“ milióny tých, ktorí nechápu jeho ideológiu alebo vieru !!!
P.S. A tie batérie pre osobné BEV tak 150 až 250 kWh, na tých cca. 1.000 km WLTP.
Dnes výnimočne a zrejme prvýkrát nenapíšem vlastný názor, ale dovolím si odcitovať dve vety z článku, ktoré sa k môjmu názoru „absolútne“ približujú. Snáď mi to pán Bakša odpustí.
Takže:
„Samozrejme, batérií so sľubovanými zázračnými vlastnosťami sme tu mali už kopec.“
„Nuž, uvidíme…“
A výrobcovia batérií „nebudou mít co žrát“!
A čo výrobcovia elektriny?
Tak teda snívajte s nami – spaľovacie motory minulosťou, emisie CO2 minulosťou…
Už len toto nám tu chýba, aby medzi ľuďmi bol všade rádioaktívny odpad. Veľmi nebezpečné, zahrávanie sa s ohňom …
Co ak sa narusi jadro baterie detail samozrejme vsetko je bezpecne
Vsak to nejde využívať reaktor. Ale malu časticu, pokial ju nezies alebo nevdychnes moc sa obavat nemusis. Taketo baterie su urcene na pohon hodiniek ci mobilov. Auta fakt pohanat nebudu, neverim ze kedykoľvek s toho dostanu aspon 1wat. Ale na malu elektroniku, hlavne zalozenu na grafene to stačiť bude.
Taky mám ten dojem. Výroba el. energie je nepřetržitá, takže se nabije kondenzátor, který v případě potřeby pokryje špičky, třeba měření a následné vysílání. Ideální kandidát pro ‚nesmrtelné‘ senzory čehokoliv.