Je „atlasom ľudského utrpenia“ a ukazuje zločinnú nečinnosť lídrov, hovorí o klimatickej správe IPCC generálny tajomník OSN

2

Zverejnená bola nová správa pre rok 2022 od vedeckého orgánu OSN, ktorý sa špecializuje na sledovanie klimatických zmien. Čo dôležité odhaľuje a čo hovorí na zistenia generálny tajomník OSN či iní?

Hodnotiaca správa IPCC 6 nesie názov „Klimatická zmena 2022: dôsledky, adaptácia a zraniteľnosť“ a má 3 500 strán. Podľa popisu „hodnotí vplyvy zmeny klímy na ekosystémy, biodiverzitu a ľudské spoločenstvá na globálnej a regionálnej úrovni. Zároveň skúma hrozby, schopnosti a limity prírody a ľudských spoločenstiev v rámci adaptácie na klimatické zmeny.“ Stojí za ňou 270 autorov zo 67 krajín.

IPCC je vedecký orgán, ktorý sa zaoberá vyhodnocovaním rizík klimatických zmien. Stoja za ním organizácie Svetová meteorologická organizácia (WMO) a Programom Spojených národov pre životné prostredie (UNEF), ktoré patria pod OSN.

Portál Cleantechnica vo svojom článku zhrnul niektoré z dôležitých zistení správy IPCC 6. Tie doplnil o vyjadrenia generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa či Patricka Verkooijena, šéfa Globálneho centra pre adaptáciu, na základe správy od Bloombergu.

Závažné zistenia

Správa IPCC 6 „Klimatická zmena 2022: dôsledky, adaptácia a zraniteľnosť“ odhalila aj nasledovné závažné zistenia. Vplyvy topenia ľadovcov a rozmrazovania permafrostu v niektorých oblastiach sa blížia k bodu, v rámci ktorého sa už nebudú dať zvrátiť. Zároveň polovica sveta aspoň v časti roka už pociťuje „vážny nedostatok vody“.

Bez prispôsobenia sa situácii, môžeme očakávať celosvetový nárast počtu ochorení a úmrtí súvisiacich s teplom, vrátane otráv z potravín a infekčných chorôb. Rast produktivity poľnohospodárstva sa spomalil a extrémy počasia ohrozujú potravinovú bezpečnosť miliónov ľudí. V rámci suchozemských ekosystémov bude pravdepodobne až 14 % skúmaných živočíšnych druhov čeliť veľmi vysokému riziku vyhynutia, ak dôjde k otepleniu na úrovni 1,5 °C.

Oteplenie nad túto úroveň by spôsobilo nevyhnutný nárast viacerých klimatických rizík. Rozhodnutia prijaté v najbližšom desaťročí pritom majú určiť, akým problémom sa môžeme vyhnúť. A aj keby sa po zvýšení teploty o 1,5 °C podarilo následne teplotu znížiť, čo má byť mimochodom extrémne náročná úloha, zanechalo by to potenciálne nezvratné škody.

Vyjadrenia

Generálny tajomník OSN António Guterres na výsledky správy „Klimatická zmena 2022: dôsledky, adaptácia a zraniteľnosť“ od IPCC reagoval vážnymi slovami. Podľa neho správa odhaľuje „fakt za faktom, ako sú ľudia a planéta vystavení klimatickým zmenám“. Guterres dodal, že táto správa je „atlasom ľudského utrpenia“ a obžalobou zločinného zrieknutia sa zodpovednosti lídrov.

Je jasné, že opatrenia vedúce k aspoň čiastočnej eliminácii klimatických zmien nebudú zadarmo. Šéf Globálneho centra pre adaptáciu Patrick Verkooijen však uvádza, že buď zaplatíme teraz alebo neskôr oveľa viac. A ako príklad uvádza, že subsaharskej Afrike bude potrebná adaptácia poľnohospodárstva a potravinového systému za 15 miliárd $ ročne. Avšak ak k nej nedôjde, spôsobené škody by mohli presiahnuť 200 miliárd $ ročne.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Francúzsky ropný gigant má vedieť už 50 rokov, že prispieva k zmene klímy
Môže ropná a plynárenská lobby ovplyvňovať politiku EÚ vo svoj prospech?
Šíri sa ďalšia podozrivá štúdia, ktorá spochybňuje emisné prínosy elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Aj bez drahých výskumov a správ vieme, že si ničíme planétu! Škoda na to peňazí, lebo stále málo robíme pre nápravu …

  2. Nikto s tým nič nebude reálne robiť, lebo táto chorá spoločnosť je založená na neustálom ekonomickom raste a ten je založený na neustálom zvyšovaní výroby všetkého možného. Ak by reči o záchrane planéty niekto myslel vážne, tak sa začnú prijímať opatrenia na radikálne obmedzenie konzumu, t.j. lokálna výroba a spotreba (bez prevážania komodít krížom krážom po svete), predĺženie zákonnej záruky na čo najširšie množstvo tovarov na násobky dnešnej záruky, resp. aspoň tovarov vysoko zaťažujúcich životné prostredie, zvýšenie daní na tovary, ktoré ľudia vymieňajú nezmyselne často (oblečenie, spotrebná elektronika…), resp. obmedzenie ich výroby, a tých opatrení by mohlo byť oveľa oveľa viac…

    Lebo priznajme si…, iba elektromobilita svet nespasí…

    Jednoducho treba čo najviac obmedziť produkciu zbytočných pičovín, ale ako som spomenul na začiatku, to je v priamom rozpore s chorými ideálmi tohoto sveta…

Pridajte komentár