Poľský premiér Mateusz Morawiecki nedávno priznal, že sa rozprával s Elonom Muskom. Ďalšie kroky vyplývajúce z rozhovoru by mali byť známe o niekoľko mesiacov. Rokovali o postavení európskej továrne Tesla Gigafactory 4 na území našich severných susedov?
Mateusz Morawiecki sa pre portál Energetika24 vyjadril, že Poľsko chce prilákať americký kapitál v rámci investícií do moderných technológií. Dôvodom je, že takéto investície generujú pracovné miesta s vysokou mzdou.
Aj to bol jedným z cieľov jeho tohtotýždňovej návštevy USA, kde mal rokovať s investormi z Wall Street, americkými médiami, ale predovšetkým podnikateľmi, ktorí chcú investovať v Poľsku.
Poľské médiá sa v tejto súvislosti premiéra pýtali, či došlo k jeho údajnému nedeľnému stretnutiu s Elonom Muskom, šéfom a najväčším akcionárom spoločnosti Tesla.
„Dobrý rozhovor“
„Naozaj som hovoril s pánom Elonom Muskom, ktorý je jednou z vedúcich osobností, ktorá sa angažuje v rozvoji elektromobility. Musíme počkať niekoľko mesiacov, aby z tejto konverzácie vyplynuli ďalšie kroky,“ povedal Mateusz Morawiecki. Rozhovor pritom zhodnotil ako „dobrý“.
Prvé, čo nám v tejto súvislosti napadá je, že poľský premiér mohol rokovať s Elonom Muskom o vybudovaní továrne spoločnosti Tesla na území Poľska. Veď Tesla už viackrát potvrdila, že v Európe postaví minimálne jednu zo svojich plánovaných Gigafactory.
V tejto továrni by sa pritom mali vyrábať elektromobily značky, vrátane batérií a pohonného ústrojenstva, ako aj energetické produkty Tesla Powerwall a Powerpack, príp. Megapack. Získanie takejto investície by bolo samozrejme veľmi dôležité aj z dlhodobého hľadiska, nakoľko je takmer isté, že záujem o elektromobily bude neustále stúpať.
O európsku Gigafactory bojuje množstvo krajín
V súvislosti s výstavbou Tesla Gigafactory na starom kontinente sa už v roku 2016 spomínali rokovania so slovenskou vládou. Neskôr sa však začalo hovoriť, že väčšiu šancu majú krajiny ako Česko, Maďarsko, Rumunsko a spomínané Poľsko.
Neskôr do hry vstúpili aj ďalšie štáty: Portugalsko, Francúzsko, Španielsko, Nemecko, Litva, Fínsko a Švédsko. V tej dobe boli údajne najhorúcejšími kandidátmi Česko, Fínsko a Nemecko. Podľa posledných informácií prichádza do úvahy aj Holandsko, najväčšiu šancu by však malo mať Nemecko.
Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Poliaci založili štátnu spoločnosť pre výrobu elektromobilov
Slovenský Greenway vybudoval v Poľsku celoštátnu sieť nabíjačiek
“Tesla Gigafactory 1 je hotová len na 30 % a už je najväčším výrobcom batérií na svete”