Jednou z kľúčových vlastností Elona Muska, ktorá mu umožňuje napredovať, je schopnosť rýchleho a správneho rozhodovania v kriticky dôležitých záležitostiach. Bývalý zamestnanec Muskovej aerokozmickej spoločnosti SpaceX Dan Rasky popisuje príhodu, ktorá svedčí o tom, akým spôsobom robí Elon závažné rozhodnutia.
Dan Rasky hovorí, že úspech spoločnosti SpaceX má na svedomí okrem iného aj expresné tempo získavania informácií a systémových dát, ako aj rozhodovacej činnosti. A práve jedno takéto rýchle rozhodnutie Elona Muska utkvelo v Danovej pamäti.
Dan Rasky bol vtedy v SpaceX len pár mesiacov, keď sa ako nováčik zúčastnil porady, v rámci ktorej sa rozhodovalo o tom, či bude spoločnosť vyrábať alebo kupovať tepelný štít pre vesmírnu loď Dragon. Účastnilo sa jej 10 ľudí, ktorí zastupovali rôzne kľúčové podsystémy ako pohon, konštrukcia, avionika či tepelný štít. A samozrejme Elon Musk.
Na porade sa konkrétne riešilo, či bude SpaceX kupovať alebo vyrábať materiál na spomínaný tepelný štít. Jednalo sa vtedy o dôležitú záležitosť, ktorá rozhodovala o smerovaní projektu. Dan hovorí, že ako nováčik len sledoval dianie a učil sa ako to vo firme funguje.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Automobily, ktoré vlastní alebo vlastnil Elon Musk | GALÉRIA
Elon Musk predá akcie spoločnosti Tesla, aby mohol kolonizovať Mars
Fanúšikovia sa vyzbierali Elonovi na gauč, aby mohol spávať v továrni pohodlne
Z nenazdajky sa ale k nemu otočil Elon a spýtal sa ho: „Dan, čo by si urobil ty?“ Dan odpovedal, že na základe toho, čo doteraz počul, je za výrobu tepelného štítu, pričom spomenul rôzne argumenty. Napríklad, že výroba nie je až tak zložitá, že pri vlastnej výrobe bude možné štít lepšie optimalizovať a že materiál poslúži aj pre budúce potreby firmy a pod.
Danova celá argumentácia trvala asi 4 minúty. Potom sa Elon Musk zaklonil, pričom nastalo hrobové ticho. Vzápätí ukázal na Dana prstom a povedal: „Presne tak to urobíme“. Tým schôdza skončila a všetci odišli, aby sa mohli pustiť do projektu. Teda až Dana, ktorý ostal sedieť ako obarený. Dan zdôrazňuje, že sa jednalo o prvú schôdzu na túto tému, pred ktorou sa neuskutočnila žiadna predpríprava.
V NASA by to bolo úplne inak
Nakoľko Dan Rasky aktuálne pracuje v NASA, môže obe spoločnosti porovnávať. Hovorí, že podobnému rozhodnutiu by v NASA predchádzalo obrovské množstvo porád, kde by sa skúmali všetky možnosti, požadované parametre a dopad na ostatné podsystémy.
Elon nemá rád porady a byrokraciu
Ako sme už v našich článkoch spomínali, Elon Musk nemá rád zbytočné a nekonečné porady, ako aj byrokraciu. To ovplyvňuje aj spôsob vedenia porád a uskutočňovanie dôležitých rozhodnutí tak, ako popisuje Dan Rasky. Ďalšie zaujímavosti z tejto oblasti nájdete v našich článkoch:
Zdroj: : Knowledge@NASA/Youtube cez ElonX, titulná fotografia: Samferdselsdepartementet/Flickr
Jeden komentár
Je to mimozemšťan!? Len nechápem prečo chce kolonizovať Mars. Že by sa chcel vrátiť domov?