Elon Musk je okrem iného aj známym inovátorom, ktorý prináša nové riešenia a postupy do rôznych sfér svojho podnikania. A týka sa to aj štruktúry a motivácie zamestnancov jeho firiem. O tom, akým spôsobom prebieha spolupráca zamestnancov a ako sú odmeňovaní, hovorí bývalý zamestnanec Muskovej spoločnosti SpaceX, Dan Rasky. Ten aktuálne pracuje v NASA, pričom obe aerokozmické spoločnosti porovnáva.
Základom odstránenie byrokracie
Elon Musk nastavil vo svojich spoločnostiach systém odmeňovania zamestnancov, ktorého cieľom je odstrániť byrokraciu, ktorú považuje za brzdu rozvoja. A to preto, že rozdeľuje firmu na množstvo oddelení, ktoré sa snažia „hrabať na vlastnom piesočku“.
Štandardný odmeňovací systém v spoločnosti s množstvom oddelení spôsobuje to, že zamestnanci oddelenia sa robia všetko preto, aby bolo úspešné hlavne ich oddelenie. Veď za to sú odmeňovaní.
Nižšie mzdy + opcie
Avšak úspech oddelenia či oddelení vôbec nezaručuje úspech firmy či projektov, ktoré riešia. Pretože sa stáva, že oddelenia uprednostňujú svoj vlastný úspech pred záujmami celej spoločnosti. Elon Musk si je toho vedomý, a preto napríklad v spoločnosti SpaceX nevypláca príliš vysoké štandardné mzdy.
Podstatnú časť odmien zamestnancov tvoria predkupné práva na akcie firmy. To znamená, že hlavná odmena zamestnanca sa dostaví až potom ako dosiahne úspech celá spoločnosť.
To zabezpečuje, že všetky tímy ťahajú za jeden povraz a navzájom si pomáhajú. Veď zlyhanie jedného tímu či oddelenia, môže spôsobiť neúspech projektu, a tým pádom aj celej spoločnosti, čo má vplyv na hodnotu opcií.
Príklad z praxe
Dan Rasky uvádza príklad z praxe, ktorý ukazuje, aký vplyv má tento odmeňovací systém na spoluprácu v spoločnosti SpaceX.
Pri vývoji kapsule Dragon mala spoločnosť problém s veľkosťou jednej prepážky, ktorá bola príliš malá. Tím, ktorý to mal na starosti sa preto obrátil na tím pre tepelné štíty a požiadal ho, či by nemohli použiť ich rozperu, čím by sa preniesla časť záťaže z poddimenzovanej prepážky na kostru tepelného štítu.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk bude voziť turistov okolo Mesiaca. Kedy a za koľko?
Toto je ponorka Elona Muska na záchranu uväznených thajských futbalistov
Ako vyzerá bežný deň Elona Muska? “Neľahko…”!
Po analýze oba tímy usúdili, že je to schodná cesta a urobili to. To im umožnilo sa rýchlo pohnúť ďalej. Rasky hovorí, že také niečo by sa v NASA nikdy nestalo. Celá prepážka by sa tam musela nanovo nadizajnovať.
Takže aj takýto prístup určite napomohol tomu, že spoločnosti SpaceX sa podarilo v priebehu niekoľkých rokov znížiť náklady na lety do vesmíru o neuveriteľných 90 %.
Zdroje: Knowledge@NASA/Youtube, ElonX
2 komentáre
Spravny clanok velmi poucny
To sme radi, ďakujeme 🙂