Wuling Sunshine EV je ďalší zaujímavý skutočne lacný elektromobil od spoločného čínsko-amerického podniku SGMW (SAIC-GM-Wuling). Ten by mal mať široko modulárny interiér, ktorý môže byť prispôsobený pre hobby aktivity či rôzne pracovné a podnikateľské činnosti.
Nedávno koncern GM patriaci do spoločného podniku SGMW predstavil zrejme sériový model Sunshine EV, ktorý by sa mal na čínskom trhu predávať ako Wuling Zhiguang EV. Má ísť o veľmi univerzálne a flexibilné vozidlo, ktoré zahŕňa 20 „rozšíriteľných oblastí“ a ponúkne aj niečo ako slabšie obojsmerné nabíjanie.
Wuling Sunshine EV zdá sa kombinuje „nafúknutý“ dizajn prvej generácie veľmi úspešného mestského elektromobilu Wuling Hong Guang MINI EV s technikou jeho čerstvej druhej generácie, ktorú sme si predstavili nedávno.
- Zdroj: GM
- Zdroj: GM
Skoršie obrázky zrejme koncepčného modelu naznačovali možnosti rôzneho využitia vozidla. A to napríklad na výlety do prírody či cesty za hobby aktivitami, ale aj na pracovné a podnikateľské činnosti. Na obrázkoch pritom boli návrhy využitia ako pojazdnej dielne, kvetinárstva, baru a kaviarne či vozidla na prepravu balíkov.
- Zdroj: SGMW via Carnewschina.com
- Zdroj: SGMW via Carnewschina.com
Špecifikácie
Wuling Sunshine EV je skutočne maličký elektrický van či dodávka. Veď jeho rozmery sú 3 685 x 1 530 x 1 750 mm (dĺžka x šírka x výška). Avšak vďaka kratučkým previsom dosahuje rázvor kolies 2 600 mm, čo je hodnota na úrovni segmentu B / „subkompaktov“.
Základný objem batožinového priestoru 4-miestneho variantu s posuvnými zadnými dverami je 527 l. Po sklopení zadných sedadiel a sedadla spolujazdca narastie objem na 1 117 L. Sedadlá sa pritom dajú sklopiť takmer do roviny. Štandardom sú tiež strešné lišty.
- Zdroj: GM
- Zdroj: GM
Nabíjacie schopnosti vozidla ukazujú, že bolo navrhnuté pre aktivity a činnosti, ktoré nevyžadujú rýchle „dobitie“ dojazdu počas aktívneho dňa. Wuling Sunshine EV totiž disponuje len AC nabíjaním s výkonom 3,3 kW (opačným smerom môže „ísť“ max. 120 W). Vzhľadom na predbežne odhadovanú cenu vozidla – od cca 50 000 RMB (necelých 6 600 €), ako uvádza CarNewsChina, je to však pochopiteľné.
Čo sa týka pohonného systému, ten ponúkne rovnaký výkon a maximálnu rýchlosť ako čerstvá druhá generácia mikro-hatchbacku Wuling Hong Guang Mini EV, resp. top verzie jeho prvej generácie. Tzn. 30 kW a 100 km/h. Má však o niečo väčšiu batériu – 17,6 kWh. Dojazd modelu Sunshine EV však nepoznáme. Jeho predaj by mal byť spustený začiatkom budúceho roka, pričom sa očakáva dostupnosť aj mimo Číny.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový Wuling Mini môže byť najmenším 5-dverovým elektromobilom na svete
Čínsky elektrický bestseller od Wulingu stojí od 4 600 €. Ako to výrobca dosiahol?
Honda uvádza na trh cenovo dostupný elektrický minivan
ODBER NOVINIEK
12 komentárov
Tento Wuling Sunshine EV dokazuje, že sa dá vyrobiť „veľké“ malé auto za skutočne skromnú cenu! Ak by ho vyrobili v Číne v prevedení pre EU, a u nás nepredražovali, mohlo by u nás stať od 8 do10.000 !!! Tu sa však všetci tejto pravdy boja …
P.S. A ešte niečo, napriek tomu, že sa jedna o miniauto, neposobi „smiešne“ ale celkom dôstojne tak, ako aj ten prvý Wuling Mini.
akoze sorry, ale prepadol by som sa od hanby kebyze z toho mam vystupit… jedine ze by som isiel na maskarny ples 🙂
Ved to nieje auto pre snobov. A vyzera lepsie ako trebars Fiat Multipla akozto produkt vychyreneho talianskeho designu. 🙂
Neviem kto si, ale mám dojem, že ty niečo znamenáš, len v značkovom oblečení a drahej značke auta, lebo inak si nula! Zamysli sa preto nad sebou, kto si, a či sam o sebe si len tá nula, alebo „niekto“! 🙂
Keby sa tento magazín premenoval na Čínske elektroautá a skútre tak by redaktor nestíhal uverejňovať nové a nové články – tak sa v Číne maká na elektromobilite!! USA tak akurát sníva o ovládnutí sveta !
Skoda toho neskutocne pomaleho nabijania. Keby to malo AC11kw (alebo aspon 6-7kw) tak by to bolo aj s tou malou bat staciacou na dojazd 120-150km pouzitelne na celodenne mestske/primestske vyuzitie (taxi, donasky, autoskoly, servis …) kedze by sa rychlo dobila.
Chlapi, tak lacné auto bude „nemať“ to či ono, a bude sa to dať za trochu snahy a peňazí vylepšiť. Hlavná vec a správa je, že sa dá takéto BEV tak lacno vyrobiť !!!
da sa vyrobit ale nie u nas. takze u nas minimalne za cca 16k+ a za to si to asi skoro nikto nekupi.
V tejto chvíli netrvám na tom, že sa musí dať vyrobiť takto lacné v EU. Len sa musí celé, bez úprav v EU vyrobiť v Číne, a potom nefixlovať s cenou u predajcov! ….
Poznámka: Toto by malo byť skromné účelové úžitkové BEV pre chudobných zákazníkov a chudobné startupy! 🙂
Hlavne netreba na to v SK/EU uvalit 50% clo a z tak navysenej sumy este 23% DPH. Tak lacne auto by dovazalo mnostvo predajcov a ti by si aj cenou konkurovali na rozdiel od monopolneho danoveho uradu. 🙁
Hej, hej! Vysoké clo je daň za našu celkovú neschopnosť konkurovať! Na Slovensku asi nevyrábame až tak draho, ale smotanu zbierajú majitelia z „inych krajov“ Európy! Ku..va život!